30 Temmuz 2020 Perşembe

https://eurol.com/app/uploads/2020/04/5-tips-lang-stilstaande-auto.jpg

Corona krizi nedeniyle, birçok araç daha uzun süre hareketsiz kalır. Kullanım azlığı, aracınızın akü, boya, fren ve lastik gibi alanlarını etkileyebilir. Sorunları önlemek ve güvenli bir şekilde yola geri dönmek için size 5 ipucu vermek istiyoruz.

1.Sıvıları kontrol edin

Motor yağını, soğutma suyunu, fren hidroliğini ve cam suyunu düzenli olarak kontrol edin. Kullanımdan önce gerekirse sıvıları doldurun veya değiştirin.

2.Aracınızı arada bir kullanın

Mümkünse en az iki haftada bir en az 30 dakika aracınızı sürün. Daha uzun süre kullanılmadığında akü bitebilir. Sürüş sırasında akü şarj olabilir ve motor ısınabilir. Sonuç olarak motor yağında birikmiş olabilecek su buharlaşarak çamur oluşumunu engeller.

3.Kirleri temizleyin

Aracınızın hem içini hem de dışını temiz tutun. Ağaçlardan ve kuş pisliklerinden gelen reçine gibi kirleri temizleyerek boyanın kalıcı hasar görmesini önleyin.

4.Lastik havalarını kontrol edin

Yola çıkmadan önce lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol edin, çünkü lastikler zamanla basınç kaybeder. Bunun sadece lastiğin kendisi için olumsuz sonuçları olmakla kalmaz, aynı zamanda yolda ve çevreye karşı da olumsuz sonuçlar doğurur. Bu nedenle, lastik hava basınçlarını gereken seviyede tutun.Benzinin ömrünü düşünün.

5. Benzin deposu dolu olmalı.

Farklı benzin türlerinin olduğunu farkında olmak gerekir. Çevresel faktörlere bağlı olarak, daha yüksek biyoetanol değerlerine sahip benzinler mevcuttur (örneğin Avrupa ülkelerinde E10). Ancak bunun raf ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Birkaç haftalık hareketsizlik için bu bir sorun olmayabilir. Aracınız daha uzun süre hareketsiz ise daha düşük biyoetanol içeriğine sahip benzin (örneğin Avrupa ülkelerinde E5) doldurulması tavsiye edilir. Her zaman aracınızın yakıttaki etanol içeriğiyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Depoda hava (ve nem) yoğunlaşması için yer kalmaması için, aracı depo mümkün olduğunca dolu olacak şekilde park etmeniz önerilir.

Yorumunu bırak