29 Temmuz 2020 Çarşamba

https://eurol.com/app/uploads/2020/01/turbo-.jpg

Araç motorları gittikçe daha fazla turbolarla donatılıyor. Turbo, gelişmiş bir mühendislik parçasıdır ve bu nedenle çok savunmasızdır. Bir turbo ile ilgili sorunlar motoru etkileyecek ve onarılamaz bir hasara yol açacaktır. Bu nedenle, turbo problemlerini önlemek için 4 ipucu veriyoruz.

Niçin turbo?

Son yıllarda, otomobil emisyonları ile ilgili gereksinimler daha katı hale geldi. Kısmen bu nedenle, otomobil üreticileri türboşarjlı daha küçük motorlarla çalışmayı tercih ediyor. Bir türboşarj motora daha fazla hava basar, böylece daha iyi yanma sağlanır. Yakıtla birlikte, daha fazla hava, daha fazla güç sağlar. Çoğu zaman bu ek güce ihtiyaç duyulmadığından, bir çok otomobilde turbo kullanılmamaktadır. Turbosuz motorlarda sonuç olarak, daha az yakıt yakılır, bu da motoru daha yakıt tasarruflu ve daha az CO2 emisyonlu yapar.

Turbo problemlerinin sebepleri

Çalışma sırasında, bir turbo yaklaşık dakikada 150.000 devirde döner ve sistem 350 °C'ye kadar sıcaklıklara ulaşabilir. Bu, yağlayıcı dahil tüm malzemelere çok yüksek bir yük bindirir. Olası kirlenmenin turbo üzerinde büyük etkisi olabilir. Hava filtresi toz veya diğer kirletici maddelerin geçmesine izin verdiğinde, turbo yatağının aşınmasına neden olabilir. Ayrıca, bir turbodaki yüksek sıcaklıklar nedeniyle yağ kanalları tıkanabilir ve bunun sonucunda turbonun yatakları sıkışabilir. Bir turbo hasarı motorun gücünü azaltır. Sonunda, turbo sorunları motorun stop etmesine neden olabilir. Bu nedenle turbo problemlerinin önlenmesi ve bu bağlamda doğru yağlayıcı seçimi çok önemlidir.

Turbo problemlerini önlemek için 4 ipucu

1. Düzenli bakım

Aracın periyodik bakımının zamanında ve düzenli olarak yapılması önemlidir. Yağ filtresi ve hava filtresinin kontrol edilmesi ve gerekirse bakım programına göre değiştirilmesi de önemlidir.

2. Zamanında yağ değişimi

Motor yağı doğru ve zamanında değiştirilmelidir. Sık sık, kısa kullanımlar olması durumunda, daha kısa yağ değişim aralıkları önerilir.

3. Doğru ve iyi kalite motor yağı kullanın

Motor yağı elbette beklenen kaliteyi karşılamalıdır. Viskozite de önemlidir. Motor yağı yeterince akışkan değilse, yüksek sıcaklıklarda kesinlikle iyi bir yağlama filmi oluşturmaz. Ancak viskozite çok yüksek ise motor yağı ihtiyaç duyulan yerlere yeterince hızlı ulaşamayacak veya yeterince ısıyı dağıtmayacaktır. Doğru kalitede motor yağı, büyük viskozite riskinin değişmesini ve kirlenmenin minimumda tutulmasını sağlar. Aracınız için hangi motor yağının tavsiye edildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Lütfen Yağ Seçiciye danışın.

4.Nazik çalıştırma ve kullanım

Motoru çalıştırdıktan sonra, önce motorun düşük devirlerde çalışmasına izin verilmesi tavsiye edilir. Bu, motor yağının kademeli olarak ısınmasına ve turboda iyi bir yağ filmi oluşturmasına izin verir.

Turbo problemlerinin çözülmesi

Beklenmedik turbo sorunlarının ortaya çıkması durumunda, mümkün olan en kısa sürede önlem alınması önemlidir. Bir turboyu yenisi ile değiştirmek epey masraflıdır, ancak bazen komple turbo değişiminden kaçınılabilir. Turbo problemleri olması durumunda, araç sahibinin sorunu teşhis edebilecek ve doğru parçalarla düzeltebilecek bir uzmana danışması önemlidir.

Yorumunu bırak